Pionirska gradnja na Krasu

Gre za nadgradnjo obstoječega pritličnega objekta, zgrajenega v masivni konstrukciji. Novi, lesen večstanovanjski objekt bo v treh etažah ponujal kar 16 stanovanj, njegova gradnja pa je bila zaključena v rekordnem času. V podjetju Jelovica hiše s tovrstnimi projekti izpolnjujemo našo zavezo trajnosti, obenem pa postavljamo nove standarde za prihodnje naložbe na slovenskem gradbenem parketu.
Večstanovanjski objekt, postavljen v manj kot mesecu dni
Aprila 2024 smo v Jelovica hišah z investitorjem Gradbena oskrba podpisali pogodbo za gradnjo prvega večstanovanjskega objekta v okvirno-panelni konstrukciji na slovenskih tleh. Po hitri pridobitvi dovoljenj smo avgusta pričeli s proizvodnjo, že septembra pa z gradnjo. Objekt smo pod streho spravili v manj kot mesecu dni, kar jasno priča o prednostih gradnje z lesom.
Ena glavnih prednosti lesene montažne gradnje je visoka stopnja prefabrikacije. Za razliko od klasične gradnje, ki poteka pretežno na gradbišču, pri montažni gradnji večino elementov izdelamo v tovarni, opremljeni z najsodobnejšimi proizvodnimi tehnologijami. Tako smo po eni strani manj odvisni od vremenskih razmer, po drugi pa imamo popoln nadzor nad izdelavo posameznih elementov, kar prispeva k natančni, hitri in najkakovostnejši izvedbi na terenu.
Projekt združuje inovativno uporabo različnih lesenih gradbenih sistemov, kot so okvirno-panelni sistem, masivni panelni sistem CLT in žebljani strešni nosilci, pri čemer prevladuje okvirno-panelni sistem. Ta kombinacija konstrukcijskih rešitev zagotavlja stabilnost in trdnost, obenem pa omogoča hitrejšo gradnjo.

Visoka potresna varnost in priložnost za nadgradnjo obstoječih objektov
Večstanovanjski objekt v Sežani je zasnovan z leseno okvirno-panelno konstrukcijo, ki zmanjšuje vpliv na obstoječo masivno konstrukcijo pritličja. Prav ta posebnost je omogočila, da smo obstoječi objekt lahko nadgradili za kar tri etaže. Poleg tega lesena konstrukcija ne povzroča velikih statičnih obremenitev, saj je povezana z nižjimi vztrajnostnimi silami kot klasična gradnja, kar se odraža v nižji potresni obremenitvi in večji varnosti objekta.
Investitor se je za leseno gradnjo odločil tudi zato, ker so bile za nadgradnjo potrebne le minimalne suhomontažne jeklene ojačitve obstoječega masivnega pritličja. Če bi se investitor odločil za klasično gradnjo, bi bili stroški ojačitev znatno višji, prav tako bi bila nadgradnja omejena zgolj na dve dodatni etaži.

Nizki stroški energije in visoka kakovost bivanja
Uporaba lesa kot glavnega gradbenega materiala zagotavlja najvišje udobje bivanja. Les namreč nudi visoko toplotno izolativnost, uravnava vlago v prostoru, izboljšuje kakovost zraka ter ustvarja prijetno in zdravo bivalno okolje. Stanovalci v novih stanovanjih bodo tako uživali v naravni toplini lesa, ki povečuje občutek domačnosti in pozitivno vpliva na zdravje.
Skoraj nič-energijska zasnova objekta pomeni tudi nizke obratovalne stroške – energijska poraba bo znašala manj kot 15 kWh na kvadratni meter bivalne površine, kar zagotavlja minimalne mesečne stroške za ogrevanje in hlajenje.
Ustrezna temperatura in vlažnost prostorov ter nizki mesečni stroški pa niso edino, kar prispeva k lagodnemu bivanju. Objekt smo zato zasnovali z vrhunsko zvočno izolacijo vseh sten, zlasti etažnih plošč, zunanjih sten in sten med posameznimi stanovanji. Takšna zasnova bo bodočim stanovalcem zagotavljala visoko stopnjo zasebnosti.
Časovno in stroškovno reševanje stanovanjske problematike
Slovenke in Slovenci se soočamo s hudo stanovanjsko problematiko, saj povpraševanje močno presega ponudbo. Sicer se je gradnja novih stanovanjskih objektov v zadnjih letih znatno povečala, vendar ta še vedno poteka prepočasi.
Z gradnjo lesenih večstanovanjskih objektov v Jelovica hišah odpiramo nove možnosti za reševanje stanovanjske problematike. Gradnja z lesom namreč omogoča hitro postavitev in prilagodljivost zasnove, kar je ključno za sodobne potrebe v urbanih okoljih. Poleg tega lesena konstrukcija omogoča gradnjo na območjih, kjer bi bila klasična gradnja statično zahtevnejša, zato je gradnja z lesom pogosto celo edina rešitev za nadgradnjo obstoječih objektov.

Jelovica hiše: Gradbeni partner za trajnostni razvoj
V današnjih časih je vse pomembnejši tudi vidik preudarne porabe naravnih virov in trajnostne proizvodnje, ki sta pri nas vedno na prvem mestu. Smo namreč pionir na področju trajnostne gradnje, saj vso energijo za proizvodnjo, v svoji energetsko samooskbrni tovarni, pridobivamo iz obnovljivih virov. Tudi les, ki ga uporabljamo v gradnji, je pridobljen iz trajnostno upravljanih gozdov, kar dokazujemo s certifikatom PEFC.
V Jelovica Hišah smo torej prepričani, da je lesena gradnja prava izbira na poti do trajnostne prihodnosti. Poleg vseh prednosti, naštetih v članku, ima les namreč še eno ključno prednost pred ostalimi gradbenimi materiali, saj skladišči ogljik, ki bi se sicer v obliki ogljikovega dioksida nabiral v našem ozračju. S postavitvijo prvega večstanovanjskega objekta z okvirno-panelno konstrukcijo tako postavljamo nov mejnik v slovenskem gradbeništvu in dokazujemo, da lahko sodobne izzive rešujemo z inovativnimi rešitvami.