Kako izbrati parcelo za gradnjo?

Status in značilnosti izbrane parcele bodo v veliki meri narekovali velikost in obliko novogradnje, pa tudi dinamiko gradnje.
Da bi lahko začeli z gradnjo, mora biti izbrana parcela komunalno urejena; bodisi že opremljena s komunalno infrastrukturo, ali pa, da je ta v določenem roku zanjo predvidena.
Komunalna infrastruktura vključuje oskrbo s pitno vodo, energijo, odvajanje odplak, odvoz odpadkov in dostop do javne ceste, zgrajene in predane v upravljanje izvajalcu javne službe.
Na kaj morate biti pozorni pri nakupu parcele?
Pomembni sta makro in mikro lokacija parcele, ki vam v veliki meri narekujeta, kakšno hišo sploh lahko postavite na parcelo. V mikrolokaciji upoštevamo značilnosti zemljišča, kot so: sestava tal, strmine, hudourniki, objekti v neposredni bližini, parcele sosedov in na njih zgrajeni objekti (zidovi, ograje, škarpe in podobno).
Makrolokacija umesti vašo parcelo v bližino mesta, nakupovalnih središč, delovnih mest, šol in vrtcev, zdravstvenih ustanov in drugih javnih uradov.
Dokumenti, ki definirajo zemljiško parcelo
Značilnosti izbrane parcele, torej, kako velika je, kakšna je njena namembnost, kaj lahko na njej gradite in kako (npr. višina stavb, nakloni streh …) definirajo različni dokumenti:
- Zemljiškoknjižni izpisek: Z vlogo na sodišču pridobite zemljiškoknjižni izpisek (ZKI) za želeno zemljišče (zemljiško parcelo), ki vsebuje podatke o zemljišču ter stvarnih pravicah na zemljišču.
- Katastrski načrt: Geodetska uprava izda kopijo katastrskega načrta v merilu M 1:2880 oz. M 1:1000 (parcelna številka in katastrska občina), kjer so razvidne vse kulture zemljišča in kvadrature (m2).
- Prostorski akti: Na pristojni občini vam na podlagi vloge izdajo lokacijsko informacijo. S tem pridobite podatke, kateri prostorski akti in morebitne omejitve veljajo za izbrano zemljišče.
Nasvet: Na prvi, informativni sestanek z našim prodajnim svetovalcem prinesite lokacijsko informacijo. Skupaj s svetovalcem in arhitektom boste tako lahko že pričeli z izborom hiše, ki bo pravilno umeščena v okolje.
- Geodetski posnetek: Pri pooblaščenem samostojnem geodetu naročimo dejanski posnetek terena – Geodetski posnetek v M 1:500 z vrisom vseh infrastrukturnih vodov (elektrika, vodovod, cesta, javna kanalizacija, toplovod, kabelska TV, telefon, plinovod, …).
Vse naštete dokumente pridobite čim prej – po možnosti pred nakupom zemljišča, gotovo pa pred začetkom načrtovanja gradnje in izbiranja hiše. Končno izbrana hiša mora biti namreč skladna s prostorskimi akti občine.