znak-jelovica-orange Hiše
  • Kataloške hiše
  • Hiše po meri
  • Koraki do doma
  • Kako deluje hiša?
  • Reference
  • O nas
Okna B2B
Okna B2B

Sanacija montažnih hiš po poplavah

10. oktober 2023
  • linkedin
  • Facebook
Montažne lesene hiše po poplavi potrebujejo hitro in specifično sanacijo prizadetih delov. Ključno je pravilno sušenje.
10. oktober 2023
  • linkedin
  • Facebook
bannerj_hub6c0bf4a6022356bc6968c83e2878fd0_132285_800x800_fit_q90_box

Letošnje poplave so prizadele nemalo katero območje v Sloveniji. Poplavljenih je bilo tudi veliko montažnih lesenih hiš, ki po takšni naravni katastrofi potrebujejo hitro in specifično sanacijo prizadetih delov. V tem blogu bomo raziskali, kako se pravilno lotiti sanacije, ko nam bivalni prostor za več ur zalije voda.

Priprava

Preden se lotimo sanacije, je ključno zagotoviti varnost. Najprej preverimo ogroženost območja, ko je zadeva varna, pristopimo k sanaciji.

Odstranjevanje vode in odpiranje stenskih elementov

Če nam bivalni prostor za več ur zalije voda, je potrebno po izčrpanju vode iz prostora, stenske elemente odpreti, da omogočimo pričetek sušenja lesene nosilne konstrukcije. Obložne plošče (mavčno – kartonske, cementno vezane plošče,….) je potrebno odrezati približno dvajset centimetrov nad mejo, kjer je bil nivo vode v prostoru.

Odstranjevanje poškodovanih materialov in merjenje vlažnosti lesene konstrukcije

Nato odstranimo namočeno toplotno izolacijo (kamena volna). Pri zunanjih stenah je potrebno na nekaj mestih testno odpreti stene tudi iz zunanje strani in omogočiti odtekanje morebitne ujete vode v praznih prostorih. Na več mestih je potrebno izmeriti vlažnost lesene konstrukcije (ne sme presegati 18% ) ter nato spremljati potek sušenja. Obložne plošče je potrebno odstraniti tudi v področju betonskega estriha in toplotne izolacije na temeljni plošči, da omogočimo sušenje spodnjih prečnikov sten.

Sušenje

Sledi prisilno sušenje s pomočjo razvlažilcev, potrebno pa je poskrbeti tudi za ustrezno gibanje zraka s pomočjo ventilatorjev. Po nekaj dneh sušenja ponovno izmerimo vlažnost lesene konstrukcije, da ugotovimo kako napreduje sušenje.

Vedeti moramo, da je v 5cm debelem betonskem estrihu lahko do 15 l vode /m2, ki jo je potrebno izsušiti. Pri 100 m2 talne površine to pomeni 1500 l vode. Ko je vlažnost lesene konstrukcije okrog 15 % ali manj, lahko šele ponovno vgradimo novo toplotno izolacijo v stene in vgradimo nove obložne plošče. V primeru zunanjih sten moramo na notranji strani še zalepiti parno oviro.

Zunanja obloga teh sten običajno tudi pri nekoliko daljših časovnih obremenitvah ni močneje prizadeta in jo lahko le speremo z vodnim curkom ter obarvamo z ustreznim fasadnim premazom.*

Hiše Jelovica imajo v svoji sestavi konstrukcije stene vodoodporne cementno vezane plošče, ki zagotavljajo trdnost in stabilnost stavbe.

Zaključek

Na podlagi informacij s terena z veseljem ugotavljamo, da hiše Jelovica v tej naravni katastrofi niso utrpele večje škode.

* Vir: Gradbeni inštitut ZRMK
Prva slovenska zelena zvezda
Vedno svež zrak s centralnim prezračevanjem

Prijavite se na naše novičke!

Občasno vas bomo obveščali o novostih in z vami delili zanimive vsebine s področja udobja bivanja, varčevanja z energijo in lesene montažne gradnje.
Samo še en korak!
Potrdite prijavo!
Something went wrong.
Something went right.
Preverite nabiralnik. Poslali smo vam epošto za potrditev naslova.
Ni epošte? Pošlji ponovno.
znak-jelovica-orange

Jelovica Hiše

Kataloške hiše
Hiše po meri
Pošlji povpraševanje
Referenčni projekti
Dnevi odprtih vrat

Gradnja z Jelovico

Montažna gradnja
Koraki do doma
Kako deluje hiša?
Brezplačen posvet

Podjetje

O nas
Kontakt
Aktualno
Zaposlitev
Za medije
Pogoji uporabe
Varstvo osebnih podatkov
Copyright © Jelovica hiše, d.o.o., Hrib 1, 4205 Preddvor
PIŠKOTKI Nastavitve piškotkov

Piškotke uporabljamo za izboljšanje vaše izkušnje brskanja, prikazovanje prilagojenih oglasov ali vsebine in analizo našega prometa. S klikom na “Dovoli vse in zapri” se strinjate z našo uporabo piškotkov.

Obvezni piškotki
Ti piškotki so nujni za delovanje spletnega mesta, zato jih v naših sistemih ni mogoče izklopiti. Običajno so nastavljeni samo kot odziv na vaša dejanja, ki vodijo do storitvenih zahtev, na primer nastavitev zasebnosti, prijava ali izpolnjevanje obrazcev. Na voljo imate nastavitev, da brskalnik blokira te piškotke ali vas opozori na njih. V tem primeru nekateri deli spletnega mesta ne bodo delovali.
Piškotki za učinkovitost delovanja
S temi piškotki štejemo obiske in izvor prometa, da lahko merimo in izboljšamo učinkovitost delovanja našega spletnega mesta. Z njimi prepoznamo, katera mesta so najbolj in najmanj priljubljena, in opazujemo, kako se obiskovalci pomikajo po spletnem mestu. Podatki, ki jih piškotki zbirajo, so združeni in anonimni. Če uporabo teh piškotkov zavrnete, ne bomo vedeli, kdaj ste obiskali naše spletno mesto.
Piškotki za ciljno usmerjenost
Te piškotke nastavijo naši oglaševalski partnerji. Partnerska oglaševalska podjetja jih lahko uporabljajo za izdelavo profila vaših interesov, ki ga nato uporabijo za prikazovanje ustreznih oglasov na drugih spletnih mestih. Pri delu uporabljajo edinstveno prepoznavanje vašega brskalnika in naprave. Če zavrnete uporabo teh piškotkov, ne boste deležni našega ciljnega spletnega oglaševanja.